5 powodów, dla których warto odwiedzić Maltę

 

O Malcie mówi się, że jest miła, spokojna i pełna słońca. Mówi się również, że to doskonałe miejsce dla imprezowiczów, rodzin z dziećmi, seniorów i expatów. Ten złoty archipelag w sercu Morza Śródziemnego oczaruje każdego.

Malta jest po prostu oszałamiająca.Naprawdę niezwykłe piękna. Cały archipelag ma miodowy odcień, który dodatkowo świeci przy świetle słonecznym, a dni słonecznych na Malcie nie brakuje. Kontrastu dodaje błękitne niebo i kobalt Morza Śródziemnegocie. Do tego skaliste wybrzeże, oszałamiające klify, fenomenalne formacje skalne i wszechobecne jasnozielone kolczaste grusze-kaktusy.

 

Malta jest urzekająca

 

Malta to również złota barokowa architektura. Budynki wyglądają jakby wyrosły z ziemi, a nie zostałe wybudowane. To wyjaśnia, dlaczego tak wiele filmów powstaje w maltańskiej scenerii. Dlategoteż nie dziwi fakt, iż mieszkańcy Malty wydają się być po prostu szczęśliwi.

 

Zarezerwuj teraz!
 

 

Niezwykłą atrakcją Malty są rejsy wzdłóż wybrzeża

 

 

Można odpocząć od zatłoczonych ulic, podpłynąć do atrakcji i zabytków,  spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. Tych rejsów przegapić nie można. Na szczególne uznanie zasługuje rejs wzdłuż samej Malty, spektakularne wrażenie robi port – Grand Harbour. Niesamowite zdjęcia można zrobić jedynie od strony wody, a także z wielu punktów widokowych położonych w stolicy La Valetta. Port prezentuje się fenomenalnie.
Dgħajsa (Dice-ach) jest tradycyjną maltańską taksówką wodną i prawie odpowiednikiem słynnych weneckich gondoli (jest również znacznie tańsza). Warto skorzystać z jednej z nich, może trafi się nawet pięknie odrestaurowana! Warto udać się nią na zwiedzanie portu Grand Harbour np. z mariny w Vittoriosa. Te małe drewniane łodzie są zwykle znacznie mniejsze od otaczających je super-jachtów i olbrzymich statków wycieczkowych zadokowanych w porcie. Mają jednak swój urok, nic bardziej maltańskiego.

Drugą godną polecenia wyprawą jest rejs na wyspę Gozo, bez wątpienia drugą najważniejszą atrakcję i najbardziej charakterystyczne miejsce archipelagu. Gozo, gdzie turystów jest na prawdę mnóstwo robi ogromne wrażenie. Dla tych, którzy chceiliby podpłynąć trochę bliżej i pozostawić za sobą tłumy proponujemy wycieczkę łodzią, przez jaskinie w skałach.

 Kuchnia maltańska  Malta jest rajem dla smakoszy

 

 

Kuchnia tej małej wyspy w samym sercu Morza Śródziemnego łączy w sobie zarówno kuchnię włoską, śródziemnomorską jak i arabską. Na szczególne wyróżnienie zasługują tutejsze owoce morza, które są stosunkowo niedrogie (można je kupić na targu rybnym w niedzielę w Marsaxlokk). Tradycyjną i jednocześnie najbardziej znaną potrawą maltańską jest Lampuki (Dorado/mahi-mahi – rodzaj bananowej kruszonki), które serwuje się z sosem pomidorowym i kaparowym oraz pieczonym ziemniakiem i warzywami. Na Malcie popularne sę również pastizzi (rodzaj nadziewanych ciastek) z nadzieniem z sera, groszku, lub szpinaku. Jednym z najbardziej znanych na Malcie miejsc, słynących z pastizzi jest mała kawiarnia Birghi tuż przy wejściu do przystani. Kolejną smakowitą propozycją może być fenkata, czyli tradycyjny gulasz z królika. Malta może również poszczycić się pysznymi daniami z makaronu. Można tu również znaleźć pyszne lody oraz desery.

Zarezerwuj teraz!
 

 

Malta jest również rajem dla aktywnych Wyspy wydają się być olbrzymim placem zabaw, a w wodach, które je otaczają kryje się wielki podwodny świat, dlatego Maltę można polecić wszystkim nurkom. Krystalicznie czysta woda w kolorze głebokiego błękitu powoduje, że widzialność pod wodą sięga nawet 20-30 metrów. Jest tu wiele podwodnych jaskiń, fantastycznych wraków i wspaniałych grot, które czekają na odkrywców.

 

Kolejną atrakcją na Malcie jest wspinaczka

 

Można wybrać się do kanionu Mgarr IX-Xini (na Gozo). Złapanie bakcyla wspinaczki gwarantowane!  Historia wyspy jest niesamowita.Malta ma megalityczne świątynie, które są uważane za najstarsze wolnostojące konstrukcje na naszej planecie. Są tu również ogromne, podziemne, prehistoryczne miejsce pochówku, z grobami z rzeźbionego kamienia, a nawet prehistoryczne malowidła. Na uwagę zasługuje również Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się eksponaty z epoki brązu. Malta to również czas rycerzy św Jana (1530 – 1700), okres sczególnie ważny w historii Malty, czyli jej “Złoty Wiek”. Charakterystyczną budowlą dla tego okresu jest Katedra Świętego Jana w La Valetta. Znajdują się w niej dwa niesamowite obrazy Caravaggia. Maltę po prostu trzeba zobaczyć.

 

Zarezerwuj teraz!